Aktualności

Zapraszamy na Plener Literacki „Odkryj książkę na nowo” w Szczecinie!

W piątek 14 czerwca rozpocznie się na Łasztowni ósmy Plener Literacki „Odkryj książkę na nowo”. Do 16 czerwca na wszystkich miłośników czytania czekać będzie blisko 40 autorów i bogata oferta ponad  50 wystawców. Nie zabraknie licznych atrakcji dla dzieci!

U progu wakacji, w najlepszym czasie do nadrobienia czytelniczych zaległości, miłośnicy książek będą mogli wybierać spośród kryminałów, reportaży, historii miłosnych, komiksów czy poradników oraz wziąć udział w spotkaniach i zdobyć autografy ulubionych autorów.

Naszym gościem specjalnym będzie prof. Jerzy Bralczyk niestrudzony popularyzator poprawnej polszczyzny, autor i współautor wielu książek, m.in.: „Trzy po 33”, „500 zdań polskich” i „Mój język prywatny” oraz wydanej wspólnie z żoną Lucyną Kirwil „Pokochawszy”.  O meandrach języka miłości opowiedzą na scenie Pleneru.

Wśród gości między innymi Łukasz Orbitowski - redaktor, publicysta, przede wszystkim zaś popularny i wielokrotnie nagradzany pisarz, który opowie o najnowszej książce „Kult”, zbeletryzowanej powieści na bazie  doskonale udokumentowanej historii objawień oławskich oraz Jakub Ćwiek – autor ponad dwudziestu książek, stand-uper i scenarzysta, laureat Nagrody im. Janusza A. Zajdla, dziesięciokrotnie do niej nominowany, autor książki „Bezpański. Ballada o byłym gliniarzu” i premierowej powieści „Szwindel”, opartej na prawdziwych zdarzeniach.

Na miłośników mocnej literatury czeka spotkanie z Magdą Stachulą, najbardziej uzależniającą autorką thrillerów psychologicznych w Polsce: „Idealnej”, „Trzeciej” i „W pułapce”. Sympatycy kryminałów spotkają się z Martą Matyszczak – autorką komedii kryminalnych, Piotrem Rozmusem - w rozmowie o najnowszej powieści „Piętno mafii” oraz Piotrem Borlikiem – autorem powieści grozy.

Zapraszamy również po autografy i na spotkania ze Sławomirem Koprem – w rozmowie o „Polskich terrorystach i zamachowcach”, czyli o terroryzmie w historii Polski, Jackiem Fedorowiczem – autorem, aktorem znanym z wielu kultowych filmów i programów, satyrykiem, dziennikarzem i rysownikiem-karykaturzystą oraz autorkami poczytnych powieści obyczajowych Dorotą Schrammek i Sylwią Trojanowską, piszącą książki ze Szczecinem w tle, a także z Arkadym Radosławem Fiedlerem – synem znanego polskiego podróżnika Arkadego Fiedlera.

Z czytelnikami spotka się także Roman Czejarek, dziennikarz, znany z Lata z Radiem, pisarz, fotograf i konferansjer, autor serii książek o tajemnicach Szczecina.

Do wizyty na Plenerze zachęcamy również najmłodszych, którym o legendach Szczecina opowie Małgorzata Duda, a Dariusz Rekosz zaprosi do udziału w warsztatach detektywistycznych. Nie zabraknie też ciekawych spotkań z autorami: Marcinem Szczygielskim - jednym z najzdolniejszych współczesnych polskich pisarzy, wielokrotnie nagradzanym, m.in. Grand Prix Konkursu Literackiego im. Astrid Lindgren, Zofią Stanecką - autorką serii o Basi, Małgorzatą Swędrowską - popularyzatorką  literatury dziecięcej oraz Kubą Sosnowskim, autorem książki fantasy dla dzieci i młodzieży: „Wuj krasnolud i brama opowieści”.

Zapraszamy na pokaz filmowy o Stanisławie Grzesiuku w Centrum Kultury Euroregionu Stara Rzeźnia. Stanisław Grzesiuk jest postacią ważną nie tylko dla mieszkańców Warszawy. Wykonywane przez niego piosenki, a także trzy wydane po II wojnie światowej książki jego autorstwa – „Pięć lat kacetu”, „Boso, ale w ostrogach”, „Na marginesie życia” – do dziś mają status kultowych i towarzyszyły w dorastaniu kilku pokoleniom Polaków. Obecni na spotkaniu będą: Izabela Laszuk – wnuczka Stanisława Grzesiuka, Jarosław Wiśniewski – reżyser filmu „Grzesiuk. Ferajna wciąż gra”, Magdalena Zaleska – producentka wykonawcza filmu (Prószyński i S-ka).

Program

Swoją ofertę przedstawi ponad 40 wystawców w tym: Akapit Press, Agora, Media Rodzina, Claroscuro, Wydawnictwo Debit, Sonia Draga, Wydawnictwo ZNAK, Nasza Księgarnia, Wydawnictwo Poznańskie, Wielka Litera, Książkowe Klimaty, Wydawnictwo KAMELEON, Księży Młyn, Księgarnie Świat Książki oraz Kluboksięgarnia FiKa.

Lista wystawców

Ważną częścią Pleneru będzie ogłoszenie laureatki Gryfii – Ogólnopolskiej Nagrody Literackiej dla Autorki, organizowanej przez „Kurier Szczeciński”. To jedyny taki laur literacki w Polsce – przyznawany wyłącznie pisarkom. Sobota, 16 czerwca, upłynie pod znakiem spotkań ze wszystkimi nominowanymi do tegorocznej nagrody autorkami:  Karoliną Bednarz, Anną Fryczkowską, Katarzyną J. Kowalską, Ulą Ryciak i Agnieszką Szpilą.

Więcej informacji na stronie wydarzenia na FB >>

Inicjatorem i organizatorem wydarzenia jest Szczecińska Agencja Artystyczna, a jego współorganizatorem Murator EXPO, przy merytorycznej współpracy spółki Targi Książki.

Zapraszamy serdecznie do udziału w tegorocznym szczecińskim Plenerze Literackim „Odkryj książkę na nowo” w dniach 14-16 czerwca 2019 roku na Łasztowni.

Piątek i sobota (14-16 czerwca) – 11.00-19.00, niedziela (16 czerwca ) – 11.00-17.00.

Uroczyste otwarcie Pleneru – piątek, 14 czerwca, godz. 12.00 (na scenie).

Kontakt: Dorota Sadowińska-Rzepka, tel.: 662 109 574, dsadowinska@muratorexpo.pl

 

Organizator wykonawczy

 

Murator EXPO Sp. z o.o.

ul. Dęblińska 6
04-187 Warszawa

tel.: (22) 829 66 80
fax.: (22) 829 66 81
e-mail : biuro@muratorexpo.pl

Polecamy